Data publikacji: 17.04.2024

Polska dla klimatu. Pomagamy budować świadomość klimatyczną decydentów, liderów opinii, pracowników administracji publicznej i samorządów

Ruszył darmowy program edukacyjny przygotowany przez ekspertów i ekspertki z 10 wiodących organizacji pozarządowych w Polsce. Inicjatorem projektu jest Fundacja Climate Strategies Poland. Patronatem Honorowym projekt objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Spis treści:

  1. Czym jest Polska dla klimatu
  2. Cel projektu
  3. Lista tematów dostępnych na platformie edukacyjnej

Czym jest Polska dla klimatu

Polska dla klimatu to bezpłatny, dostępny po zalogowaniu portal wiedzy o zmianie klimatu i transformacji energetycznej (umieszczony na stronie www.polskadlaklimatu.pl). Na użytkowników czeka 13 krótkich, wypełnionych merytoryką wykładów w formie wideo. Do każdego kursu eksperci i ekspertki dołączyli dedykowany materiał edukacyjny: prezentacje, artykuły czy zestawy rekomendacji. Przewidywane są również spotkania Q&A z ekspertami. Na koniec uczestnicy mają możliwość otrzymania certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu. 

Cel projektu

Celem projektu jest wsparcie decydentów, liderów opinii  i pracowników administracji publicznej w lepszym rozumieniu i uwzględnianiu kontekstu klimatycznego w różnych obszarach działalności. Twórcy Polska dla klimatu widzą potrzebę nadawania priorytetu wiedzy i rozwiązaniom, które ułatwią mocne osadzenie Polski na ścieżce zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwej transformacji. Ważne jest podniesienie statusu naukowo uzasadnionych strategii proklimatycznych jako głównych rozwiązań wdrażanych w Polsce w odpowiedzi na wyzwanie związane ze zmianą klimatu. 

W projekt zaangażowali się: Wojciech Kukuła z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, dr Aleksandra Drewko, Łukasz Dobrowolski i Anna Siewiorek z Fundacji Climate Strategies Poland, dr Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii, Anna Sierpińska z Fundacji Edukacji Klimatycznej, Katarzyna Binda z Fundacji Nowej Wspólnoty, Marcin Korolec z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, Adam Traczyk z More in Common Polska, dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych, dr Katarzyna Barańska z kancelarii Osborne Clarke oraz Dorota Serwecińska i dr Mikołaj Troczyński z WWF Polska. Partnerem projektu jest Fundacja Szkoła Liderów.  

Lista tematów dostępnych na platformie edukacyjnej

Na platformie edukacyjnej dostępne są wykłady na następujące tematy:

  1. Zmiana klimatu. Podstawowa wiedza, którą każdy powinien mieć.  
  2. Polacy wobec zmiany klimatu  
  3. Zmiana klimatu jak tło konfliktów lokalnych w Polsce. Jak rozmawiać o tym wyzwaniu?  
  4. Dezinformacja klimatyczna – nie daj się oszukać  
  5. Konieczność prawnej ochrony klimatu w Polsce   
  6. Regulacje klimatyczne i polityka klimatyczna Unii Europejskiej w pigułce   
  7. Dlaczego Polska powinna zaplanować odejście od węgla do 2035 roku?  
  8. Sprawiedliwa transformacja i energia odnawialna z perspektywy różnych grup społecznych i zawodowych  
  9. Konkurencyjność klimatyczna a dekarbonizacja biznesu  
  10. ABC śladu węglowego. Co i dlaczego warto wiedzieć?  
  11. Zmiana klimatu a dostępność wody w Polsce 
  12. Wpływ zmiany klimatu na bioróżnorodność i rolnictwo w Polsce  
  13. Zrównoważony transport w Polsce. Szanse i wyzwania  

Fundatorem projektu jest KR Foundation. 

Zapraszamy do kontaktu: edukacja@polskadlaklimatu.pl.