Bezpłatny kalkulator śladu węglowego

Darmowe narzędzie do obliczenia emisji CO2 Twojej firmy

Zadbaj o zrównoważony rozwój firmy i oblicz swój ślad węglowy

Zrób z nami pierwszy krok w drodze do ograniczania emisji i zbuduj swoją przewagę konkurencyjną!

Załóż darmowe kontoKalkulator śladu węglowego
videoVideo
kalkulator-sladu-weglowego-narzedzia-funkcje-dostepnosc

Kalkulator śladu węglowego: opis narzędzia, funkcje i dostępność

Dodano: 12-06-2023 Zobacz nagranie Zobacz nagranie
erb-logo
Kalkulator Fundacji Climate Strategies wydał nam się najbardziej przyjazny w obsłudze ze wszystkich, które braliśmy pod uwagę. Przejrzysty i intuicyjny interfejs oraz równoległa ścieżka edukacyjna, zdecydowanie ułatwiły proces uzupełniania danych, a wygenerowany raport w klarowny sposób ukazał nam aktualny stan dotyczący śladu węglowego naszej działalności, wskazując jednocześnie możliwości jego redukcji.

Na podstawie otrzymanego raportu opracowaliśmy politykę redukcji śladu węglowego na nadchodzące pięć lat, stawiając sobie ambitny, lecz realny cel - redukcję śladu węglowego o 25%. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do podjęcia działań proekologicznych, a Kalkulator Śladu Węglowego Fundacji Climate Strategies Poland to doskonałe narzędzie do tego celu.
Karolina Piotrowska
Marketing Manager
Jesteśmy firmą reklamową, należymy do MŚP, działamy w całej Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki ślad węglowy generuje nasza firma. Oparliśmy się o kalkulator przygotowany przez fachowy zespół Fundacji Climate Strategies Poland. Przyznaję, byłam zaskoczona, że to niezwykle przyjazne od strony UX i jak najbardziej profesjonalnie przygotowane narzędzie jest udostępniane bezpłatnie. Ale zaraz potem pomyślałam też, że jeśli ktoś robi to pro bono, to chyba najbardziej zależy mu na edukacji, świadomości i środowisku. Super.

Kalkulator od Fundacji Climate Strategies Poland jest zgodny z wymaganą metodyką i międzynarodowymi standardami. Ale nie mniej ważne od jakości merytorycznej wszelkich narzędzi są: dostępność i łatwość korzystania, przyjazny interfejs, zrozumiałe opisy poszczególnych pól do wypełnienia i raport generowany po zakończeniu.
Agnieszka Maszewska
Dyrektorka Marketingu i Komunikacji
optometr-logo
Kalkulator Fundacji Climate Strategies Poland postrzegam jako przemyślaną i bardzo intuicyjną postać narzędzia do obliczania śladu węglowego. W głównej mierze posłużył mi do weryfikacji wyników uzyskanych z innego kalkulatora (francuskiego, zasugerowanego przez ważnego klienta Optomer z Francji). Wyniki oczywiście się potwierdziły a mnie chodziło o upewnienie się, że dobrze interpretuję wymagania poszczególnych zakresów. Zbigniew Napieralski
Kierownik Działu kontroli, Pełnomocnik Zarządu ds. SZŚ
labelmarket-logo
Na Climate Strategies Poland trafiliśmy, kiedy szukaliśmy partnera do monitorowania śladu węglowego firmy. Było to dokładnie to, czego szukaliśmy: kompendium wiedzy, która pozwoliła nam zrozumieć wszystkie niezbędne aspekty zagadnienia oraz kalkulator, który w przejrzysty sposób pokazuje wpływ firmy na środowisko i prezentuje kierunki jego ograniczania. Wszystko czytelne i jasne, z dodatkową pomocą z Fundacji w przypadku pytań. Będziemy stawiać kolejne kroki z Climate Strategies Poland, aby zmniejszać nasz wpływ na środowisko. Z Climate Strategies Poland może to zrobić każdy. Agnieszka Baer
Koordynator
Praca z kalkulatorem jest intuicyjna, bardzo prosta i nie przysparza problemów podczas zbierania danych wejściowych do obliczania śladu węglowego przedsiębiorstwa w Zakresie 1 i 2. Kalkulator krok po kroku przeprowadza nas przez cały proces, a otrzymane wyniki przedstawiane są w formie liczbowej oraz graficznej. Bartłomiej Dragun
Kierownik Biura Zarządu, Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, IOD
Posiadając dane z raportu z kalkulatora śladu węglowego Climate Strategies Poland oraz mając na uwadze zrównoważony rozwój, jako firma zaplanowaliśmy szereg działań mających na celu zniwelowanie emisji CO2.

W naszej opinii otrzymany raport oraz baza wiedzy zgromadzona przez Fundację Climate Strategies Poland przyczyniają się do poszerzenia świadomości klimatycznej firm, a tym samym przybliżenia ich w kierunku odnawialnych źródeł energii oraz działań sprzyjających środowisku. Polecamy współpracę z Climate Strategies Poland oraz zachęcamy inne Przedsiębiorstwa do skorzystania z bazy wiedzy zgormadzonej przez Fundację.
Agnieszka Szota-Mochocka
Prezes Zarządu
drzewo jako symbol ekologii. Aby zadbać o klimat, należy zredukować ślad węglow

Oblicz ślad węglowy i zbuduj przewagę konkurencyjną

O kalkulatorze

  • Umożliwia bezpłatne, ale kompleksowe obliczanie emisji w Zakresie 1 i 2.Umożliwia bezpłatne, ale kompleksowe obliczanie emisji w Zakresie 1 i 2.
  • Działa w sposób prosty i intuicyjny - do skorzystania potrzebne są tylko odpowiednie dane dotyczące działalności oraz źródeł emisji w firmie.Działa w sposób prosty i intuicyjny - do skorzystania potrzebne są tylko odpowiednie dane dotyczące działalności oraz źródeł emisji w firmie.
  • Opracował go zespół ekspertów Climate Strategies Poland - praktyków z wieloletnim doświadczeniem w obliczaniu śladu węglowego.Opracował go zespół ekspertów Climate Strategies Poland - praktyków z wieloletnim doświadczeniem w obliczaniu śladu węglowego.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Kalkulator śladu węglowego - sprawdź, jakie korzyści zyska Twoja firma

  • Zwiększenie sprzedaży
  • Redukcja kosztów
  • Poprawa wizerunku na tle konkurencji
  • Zarządzanie interesariuszami
Załóż darmowe kontoOblicz ślad węglowy
kalkulator śladu węglowego pokazał wyniki, które są analizowane przez analityków mężczyzna jadący na hulajnodze, które nie emituje spalin. J

Kalkulator śladu węglowego – poznaj funkcjonalności

Co oferuje nasz kalkulator?

krok 1 kalkulatora śladu węglowego krok 2 kalkulatora śladu węglowego kalkulator śladu węglowego - Twoje dane są bezpieczne

Zbieranie danych

Skompletowanie i skatalogowanie danych o zużyciu energii, surowców i innych zasobów w firmie pozwoli Ci nie tylko obliczyć ślad węglowy, ale również zwiększy świadomość ryzyka i możliwości w ramach Twojego przedsiębiorstwa. Ułatwi Ci racjonalne podejmowanie decyzji oraz planowanie strategiczne.

Oblicz z nami ślad węglowyZbieranie danych

Wyniki obliczenia śladu węglowego

Obliczenie śladu węglowego to pierwszy krok do wdrożenia strategii redukcji emisji. Właściwe zaprezentowanie wyników w przeliczeniu na jednostki funkcyjne (emisje jednego pracownika, m2, czy jednostkę wartości obrotu) pozwala zmapować dźwignie śladu węglowego i wdrożyć racjonalne działania.

Oblicz z nami ślad węglowyoblicz ślad węglowy
Porównanie emisji śladu węglowego Raport emisji śladu węglowego
Wyniki emisji śladu węglowego Porównanie wyników emisji śladu węglowego

Raport

Po wypełnieniu formularza kontaktowego i uzupełnieniu kalkulatora danymi, otrzymasz drogą mailową automatycznie wygenerowany raport, który oprócz wyników zawiera informacje na temat stosowanego standardu obliczeń, dźwigni śladu węglowego firmy oraz przykłady, które pomogą Ci zrozumieć skalę otrzymanego wyniku.

Oblicz z nami ślad węglowyRaport

Roadmapa i dźwignie redukcji

Kalkulacja śladu węglowego to pierwszy krok na ścieżce do neutralności klimatycznej. Samo policzenie śladu węglowego oczywiście na niewiele się zda, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki redukcji wyliczonego wyniku. Po wdrożeniu działań w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, istnieje możliwość kompensacji emisji. Na tym etapie dowiesz się, jak możesz wykorzystać estymację śladu węglowego swojej firmy.

Oblicz z nami ślad węglowyRoadmapa i dźwignie redukcji
Dźwignie redukcji śladu węglowego Jak możesz wykorzystać estymację śladu węglowego w swojej firmie?
Załóż darmowe kontoOblicz ślad węglowy

Bezpłatny kalkulator śladu węglowego i baza wiedzy dla firm –
pierwszy krok MŚP na drodze do ograniczania emisji  

W odpowiedzi na nowe wyzwania, jakie zmiana klimatu i systemowe jej zapobieganie wnoszą do prowadzenia biznesu, w Fundacji Climate Strategies Poland zaprojektowaliśmy i bezpłatnie udostępniliśmy narzędzie do kalkulacji śladu węglowego dla małych i średnich firm.

To innowacyjne, proste w obsłudze, bezpłatne narzędzie umożliwia firmom zrobienie pierwszego kroku w drodze do transformacji i ograniczania emisji, poprzez łatwe i intuicyjne obliczenie śladu węglowego firmy oraz następującą po nim refleksję nad możliwościami jego redukcji.

Dla użytkowników, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat śladu węglowego, jego wpływu na klimat oraz sposobów ograniczania i kompensacji emisji, przygotowana została baza wiedzy dostępna na każdym etapie wypełniania danych w kalkulatorze.


Kalkulator ułatwia zbieranie i porządkowanie danych. Skompletowanie i skatalogowanie danych o zużyciu energii, surowców i innych zasobów w firmie pozwala nie tylko obliczyć ślad węglowy, ale zwiększa świadomość ryzyk i możliwości w ramach przedsiębiorstwa. Ułatwia racjonalne podejmowanie decyzji oraz planowanie strategiczne.

Zmiana klimatu staje się coraz bardziej widoczna i gwałtowna, dotkliwie wpływając na jakość życia i prowadzenia biznesu. Wraz z ryzykami klimatycznymi rośnie presja inwestorów, krajowych i unijnych regulatorów, a przede wszystkim oczekiwania samych klientów.  


W Fundacji Climate Strategies Poland obserwujemy, że sektor MŚP potrzebuje konkretnego wsparcia w procesie transformacji i dążenia do neutralności klimatycznej, w postaci niezbędnej wiedzy i kompleksowego narzędzia, które umożliwią im samodzielne radzenie sobie z problemem emisyjności działań, a także wpłyną na zwiększenie efektywności energetycznej oraz konkurencyjności przedsiębiorstw. 

W odpowiedzi na te potrzeby stworzyliśmy Kalkulator śladu węglowego – narzędzie, opracowane przez zespół ekspertów posiadających nie tylko szerokie zrozumienie kontekstu klimatycznego, ale także rzeczywistości biznesowej w Polsce. Kalkulator zaprojektowany został z myślą o sektorze MŚP, który (szczególnie w czasie rosnących wymagań rynku oraz stale pojawiających się nowych regulacji unijnych) potrzebuje konkretnego wsparcia w postaci niezbędnej wiedzy i kompleksowego narzędzia, aby poradzić sobie z problemem emisyjności swoich działań.
W przeciwieństwie do dużych firm i korporacji mniejsi przedsiębiorcy nie posiadają odpowiednich zasobów finansowych, by na tę ścieżkę wchodzić ze wsparciem zewnętrznym, a także kadrowych i wiedzowych, by robić to samodzielnie.  

Kalkulator śladu węglowego to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu małe i średnie firmy są w stanie samodzielnie sprawdzić ślad węglowy organizacji w Zakresie 1 i 2. Na podstawie wprowadzonych danych kalkulator generuje bezpłatne obliczeniaraport oraz rekomendacje. Narzędzie działa w sposób prosty i intuicyjny, a do skorzystania z niego potrzebne jest jedynie przygotowanie odpowiednich danych dotyczących działalności firmy oraz m.in. źródeł energii w firmie.
Użytkownik posiadający konto w Kalkulatorze, może w dowolnej chwili wrócić do uzupełniania danych, a także porównać wyniki firmy w czasie – w jaki sposób zmiany w określonych obszarach wpływają na emisyjność biznesu.


Procesowi uzupełniania danych, towarzyszy ścieżka edukacyjna (w formie artykułów i materiałów wideo) na temat śladu węglowego i jego redukcji.  


Zastosowana w kalkulatorze metoda obliczeniowa jest zgodna z metodyką GHG Protocol, a baza wskaźników emisji pochodzi z uznanych na całym świecie baz danych oraz jest na bieżąco aktualizowana. 
Narzędzie opiera się na ponad 500 specyficznych dla Polski wskaźnikach emisji, które zgromadziliśmy w Fundacji podczas dziesiątek projektów doradczych.
Są wśród nich wskaźniki emisyjności dostawców energii elektrycznej, ciepła sieciowego czy czynników chłodniczych. Narzędzie posiada zgodność ze standardami i inicjatywami CDP, SBTi i PCAF.  


Obliczenie śladu węglowego przedsiębiorstwa i wdrożenie strategii redukcji emisji to dziś nie tylko warunek konieczny do pozostania w łańcuchach dostaw globalnych firm, ale także szansa na zwiększenie efektywności kosztowej, a także pozyskanie nowych klientów czy zwiększenie marż. Zależy nam, by polskie firmy zrozumiały to jak najszybciej i budowały swoją pozycję w kraju i na świecie, w nowej, dekarbonizującej się gospodarce. 


Mamy nadzieję, że narzędzie stworzy nowe możliwości i ułatwi pracę dużych organizacji z ich łańcuchem dostaw, także w Polsce. Dodatkowo, narzędzie ułatwi bankom i innym firmom sektora finansowego pozyskanie wiarygodnych danych o emisjach swoich klientów, co pomału staje priorytetem. 

Projekt Kalkulatora śladu węglowego powstał dzięki współpracy z European Climate Foundation.

Partner narzędzia:     Partner narzędzia: Orange
Projekt powstał dzięki współpracy z   Partner narzędzia: European Climate Foundation