Data publikacji: 11.02.2024
Data aktualizacji: 11.02.2024

Wybór kalkulatora śladu węglowego – na co zwrócić uwagę?

Małe i średnie firmy coraz częściej zobowiązane są do raportowania śladu węglowego organizacji. Pytają o niego partnerzy biznesowi , a znajomość tego wskaźnika staje się coraz częściej warunkiem koniecznym do wystartowania w przetargach lub utrzymania dotychczasowych klientów.

W tej sytuacji firmy stają przed wyborem nie czy liczyć ślad węglowy, ale jak to zrobić. Do wyboru mają obliczenie śladu węglowego samodzielnie lub zlecenie tej usługi zewnętrznym ekspertom. Zazwyczaj, w obu opcjach, wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, często nieuwzględnionym wcześniej w budżecie firmy.

Optymalnym rozwiązaniem jest samodzielne skorzystanie z kalkulatora śladu węglowego. Narzędzia tego typu stanowią duże ułatwienie w obliczaniu, monitorowaniu i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wybierając odpowiedni kalkulator dla swojej firmy, warto najpierw zidentyfikować swoje potrzeby, a następnie zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów. Właściwy wybór wpłynie nie tylko na precyzję pomiarów, ale także na efektywność korzystania z narzędzia.

Poniżej przedstawiamy główne aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze kalkulatora śladu węglowego.

Spis treści:

  1. Zakres oferty
  2. Koszt usługi
  3. Zgodność z Protokołem GHG
  4. Prostota w obsłudze
  5. Bezpieczeństwo danych

Zakres oferty

Kalkulatory śladu węglowego dostępne na polskim rynku oferują różne zakresy funkcjonalności. Warto dokładnie przeczytać opis narzędzia i sprawdzić czy jego zakres odpowiada potrzebom Twojej firmy. Najbardziej popularne rozwiązania pozwalają wyliczyć emisje w Zakresie 1 i 2 lub tylko wybrane elementy emisji w łańcuchu wartości. Przed zakupem warto precyzyjnie określić, jakie aspekty śladu węglowego są dla Twojej firmy najważniejsze, a następnie wybrać narzędzie, które najlepiej spełnia te oczekiwania. Kalkulator śladu węglowego CSP umożliwia obliczenie emisji w Zakresie 1 i 2, a niebawem także w Zakresem 3.

Koszt usługi

Koszt, z jakim wiąże się korzystanie z kalkulatora śladu węglowego może być istotnym czynnikiem wpływającym na wybór, zwłaszcza dla mniejszych firm. Przed wykupieniem dostępu warto dokładnie przeanalizować opcje, porównać ceny oraz uwzględnić dodatkowe koszty, takie jak szkolenia dla pracowników czy konieczność późniejszej aktualizacji oprogramowania. Kalkulator śladu węglowego CSP jest bezpłatny dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw. Skorzystaj z bezpłatnego narzędzia przygotowanego przez naszych ekspertów.

Zgodność z Protokołem GHG

Kontrahenci wymagający zaraportowania emisji od swoich partnerów często doprecyzowują, że obliczenia powinny być zgodne z globalnie uznanym standardem, czyli tzw. Protokołem GHG. Wybierając kalkulator z którego będziesz korzystać, upewnij się, że zastosowana metoda obliczeniowa jest wiarygodna, kalkulacje obejmują wszystkie niezbędne elementy, a otrzymany wynik odpowiada rzeczywistej sytuacji w Twojej firmie. Dopiero wtedy możesz bezpiecznie udostępnić raport swoim obecnym lub potencjalnym partnerom biznesowym.

Prosta w obsłudze

Aby korzystanie z kalkulatora śladu węglowego było efektywne, narzędzie powinno być intuicyjne i łatwe w obsłudze dla osób w firmie, niezależnie od ich pozycji czy kompetencji. Pracownicy różnych działów powinni być w stanie swobodnie korzystać z kalkulatora, bez konieczności wielogodzinnych szkoleń. Wybierając narzędzie, warto zwrócić uwagę na interfejs użytkownika, rozbudowaną instrukcję obsługi oraz ewentualne wsparcie techniczne. Niewątpliwie dodatkową zaletą będzie zapewnienie użytkownikowi dostępu do bazy wiedzy i materiałów edukacyjnych. Te moduły ułatwią samodzielne przygotowanie obliczeń, bez konieczności dodatkowych opłat za konsultację z ekspertami.

Bezpieczeństwo danych

Dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych są często poufnymi informacjami firmy. Wybierając kalkulator śladu węglowego, należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa danych. Upewnij się, że narzędzie posiada odpowiednie zabezpieczenia. Warto zwrócić uwagę na zgodność z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych, oraz że dostawca gwarantuje poufność zgromadzonych informacji.


Podsumowanie

Wybór odpowiedniego kalkulatora śladu węglowego dla firmy to kluczowy krok w procesie budowania rzetelnej strategii zrównoważonego rozwoju w firmie. Cena, łatwość użytkowania, zakres usługi oraz bezpieczeństwo danych to kluczowe kryteria, które warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Inwestycja w wysokiej jakości narzędzie nie tylko pozwoli skutecznie monitorować emisje, ale także przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku firmy w kontekście zrównoważonego rozwoju.Przeczytaj także: Baza wiedzy na temat śladu węglowego

Autorka artykułu:

Sylwia Mindykowska, Project Manager