Carbon offset to działania mające na celu zrekompensowanie wyemitowania gazów cieplarnianych do atmosfery w wyniku działalności człowieka. Jest to trzeci krok na drodze firmy do osiągnięcia neutralności emisyjnej:
KROK 1
Obliczenie śladu węglowego, w tym zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich emisji w całym łańcuchu wartości, na podstawie uznanych standardów, np. Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol).
KROK 2
Stworzenie i wdrożenie planu redukcji oraz unikanie emisji zarówno w ramach własnych możliwości (ZAKRES 1 i ZAKRES 2), jak i w całym łańcuchu wartości.
KROK 3
Kompensowanie i (lub) neutralizowanie resztkowych (niemożliwych do uniknięcia) emisji przez inwestowanie w sprawdzone standardy kompensacji emisji na rynku dobrowolnym, np. Gold Standard.
Kompensowanie wszystkich generowanych emisji bez ich wcześniejszej redukcji jest nie tylko nieekologiczne, ale także nieopłacalne z finansowego punktu widzenia. Dlatego przyjmuje się zasadę, że offsetować należy tylko te emisje, których zredukować nie możemy, ponieważ pochodzą z procesów niezbędnych do działania naszego przedsiębiorstwa.
Najczęściej spotykaną formą offsetu emisji jest zakup tzw. carbon credits, czyli certyfikatów potwierdzających redukcję gazów cieplarnianych przez zainwestowanie w projekt środowiskowy
Carbon offset – RODZAJE PROJEKTÓW
Wyróżniamy dwa rodzaje projektów offsetowych:
Avoidance offsets: Działania, w których unika się emisji gazów cieplarnianych lub ogranicza się emisje gazów cieplarnianych, np. budowa farmy wiatrowej.
Carbon removal offsets: Działania, w ramach których emisje gazów cieplarnianych są usuwane z atmosfery i trwale magazynowanie, np. sadzenie drzew lub ochrona bioróżnorodności.
DOBRE PRAKTYKI PRZY ZAKUPIE OFFSETÓW
Dokonanie analizy projektu, z którego planuje się nabycie kredytów węglowych.
Wybieranie sprzedawców offsetów, którzy spełniają najbardziej rygorystyczne standardy i są poddawani regularnym, niezależnym audytom przez strony trzecie.
Upewnienie się, że zakupione offsety są anulowane w oficjalnym rejestrze, aby nie doszło do zakupu tych samych certyfikatów przez inną firmę (zapobieganie podwójnemu przyznawaniu/obliczaniu certyfikatów).
Zwracanie uwagi na jakość zakupionych certyfikatów, np. duże projekty mogą niekorzystnie wpływać na życie lokalnej społeczności.
Sprawdzenie wiarygodności firm inwestujących w dany projekt oraz jednostki audytującej projekt.
Wiarygodne źródła
Platformy oferujące zweryfikowane i certyfikowane projekty offsetowe, które spełniają omówione wcześniej zasady, to np.: