Data aktualizacji: 13.02.2023

Data publikacji: 13.02.2023

Kalkulator CIRIS – narzędzie do obliczania śladu węglowego miasta

Obliczanie i redukowanie śladu węglowego przez miasta jest kluczowe dla osiągnięcia realnych wyników w globalnej walce ze zmianą klimatu i jej skutkami. Efektem podjęcia działań miejskich w stronę bardziej zrównoważonego rozwoju są m.in oszczędności finansowe, bardziej efektywne zarządzanie zasobami i nowe środki na rozwój infrastruktury. Nie będzie to jednak możliwe, bez zrobienia pierwszego kroku czyli policzenia i zaraportowania wyników śladu węglowego miasta. Pomocny w tym wyzwaniu będzie kalkulator śladu węglowego przygotowany specjalnie z myślą o samorządach.

Spis treści:

 1. Czym jest narzędzie CIRIS?
 2. Zalety kalkulatora
 3. Budowa kalkulatora – co zawiera CIRIS?
 4. Instrukcja obsługi – jak korzystać z narzędzia?

Czym jest narzędzie CIRIS?

Kalkulator CIRIS (City Inventory Reporting and Information System) to bezpłatne, proste w użyciu i oparte na programie Excel narzędzie, które ułatwia przygotowanie kompleksowej inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych, a także obliczanie i raportowanie śladu węglowego zgodnie z Protokołem GPC w sposób rzetelny, porównywalny i spójny.

Kalkulator został przygotowany przez organizację C40 w oparciu o Protokół GPC, czyli globalnie uznany zestaw wytycznych, który ułatwia przygotowanie kompleksowej inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych i obliczanie oraz raportowanie śladu węglowego w sposób rzetelny spójny i porównywalny.

We współpracy z autorami narzędzia, zespół ekspertów Fundacji Climate Strategies Poland przygotował tłumaczenie najnowszej, angielskojęzycznej wersji kalkulatora (CIRIS version 2,5) w postaci nakładki w języku polskim.

Zalety kalkulatora

 • Bezpłatny dostęp. Narzędzie jest dostępne dla wszystkich użytkowników w pełnej, nieograniczonej wersji.
 • Ułatwia proces dokumentacji. Kalkulator pozwala na zbieranie i raportowanie danych na temat gazów cieplarnianych w jednym miejscu w przejrzysty sposób.
 • Automatyczne obliczenia. Dzięki wbudowanym formułom, narzędzie wystarczy uzupełnić danymi a wyniki generują się automatycznie w postaci tabel i wykresów.
 • Zgodny z Protokołem GPC. Narzędzie zostało zbudowane w oparciu o rekomendacje globalnie uznanych rekomendacji obliczania śladu węglowego dla miast i regionów.
 • Zawiera polskie tłumaczenie. Wersja przygotowana przez Fundację Climate Strategies Poland została uzupełniona o nakładkę z tłumaczeniem w języku polskim.
 • Dedykowana instrukcja obsługi. W oparciu o oryginalną, angielskojęzyczną wersję instrukcji do kalkulatora CIRIS przygotowaliśmy skróconą jej wersję w języku polskim.

   Budowa kalkulatora – Co zawiera CIRIS?

   Kalkulator CIRIS to narzędzie kalkulacyjne przygotowane w oparciu o program Excel. Zawiera kilkadziesiąt zakładek, podzielonych na tematyczne segmenty takie jak: wprowadzenie, konfiguracja, inwentaryzacja, kalkulatory i wyniki. Co istotne, kalkulator pozwala obliczyć emisje gazów cieplarnianych na dwóch poziomach szczegółowości: podstawowym (BASIC) i rozszerzonym (BASIC+) uwzględniających najważniejsze źródła emisji w następujących sektorach:

   • Energia stacjonarna
   • Transport
   • Odpady
   • Procesy przemysłowe i użytkowanie produktów (IPPU)
   • Rolnictwo, leśnictwo i inne użytkowanie gruntów (AFOLU)
   • Pozostałe emisje z Zakresu 3


   Kalkulator CIRIS umożliwia również zaimportowanie informacji z inwentaryzacji wykonanych we wcześniejszych wersjach narzędzia (zarówno w wariancie standardowym, jak i uproszczonym). Transfer danych sprawia, że wszystkie dane wprowadzone przez użytkownika przenoszą się automatycznie.

   W zakładach z wynikami znajdują się tabele i wykresy, które uzupełniają się automatycznie po uzupełnieniu przez użytkownika zakładek na temat źródeł emisji. Dzięki temu możliwe jest zaraportowanie wyników inwentaryzacji emisji w różnych konfiguracjach.

   kalkulator CIRIS - obliczenia

   Instrukcja obsługi – jak korzystać z narzędzia?

   W oparciu o oryginalną, angielskojęzyczną wersję instrukcji do kalkulatora CIRIS przygotowaliśmy skróconą jej wersję w języku polskim. Dokument stanowi wsparcie dla przedstawicieli samorządów. Jest to przewodnik, w którym „krok po kroku” tłumaczymy jak korzystać z narzędzia kalkulacyjnego.
   Instrukcja zawiera komplet odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wyzwania w trakcie procesu oraz słowniczek przydatnych pojęć.


   Podsumowanie

   Wykorzystanie kalkulatora CIRIS w procesie obliczania i raportowaniu śladu węglowego to duże ułatwienie, ale do wykorzystania jego potencjału potrzebny jest dodatkowy, niezwykle istotny krok. Zespoły miejskie, które planują skorzystać z kalkulatora CIRIS powinny pamiętać, że ich rolą jest także skontaktowanie się ze wszystkimi interesariuszami i skompletowanie danych na temat źródeł emisji. Bez poprawnie przeprowadzonej inwentaryzacji gazów cieplarnianych nawet najlepiej przygotowane narzędzie, nie dostarczy prawidłowych wyników końcowych.


   Chcesz otrzymać kalkulator CIRIS z tłumaczeniem w języku polskim?
   Napisz do nas!

   Autor artykułu:

   Sylwia Mindykowska