Kompensacja emisji dwutlenku węgla, znana także jako offset węglowy, z ang. „carbon offset”, oznacza ograniczanie lub usuwanie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych z atmosfery, mające na celu zrównoważenie wytworzonego śladu węglowego. 

Spis treści:

  • Czym jest carbon offset?
  • Carbon offset – najważniejsza zasada
  • Jak podchodzić do offsetów?

Czym jest Carbon offset? 

Proces ten obejmuje nabywanie kredytów węglowych i inwestowanie w projekty ekologiczne, wspierające redukcję lub pochłanianie gazów, na przykład poprzez zalesianie obszarów. Zgodnie z GHG Protocol, przedsiębiorstwa powinny w pierwszej kolejności skupić się na zmniejszaniu emisji, a korzystanie z kompensacji emisji, jako ostatecznej opcji, powinno mieć miejsce dopiero po podjęciu wszystkich możliwych kroków w celu eliminacji emisji.  

Carbon offset – najważniejsza zasada 

Kompensowanie emisji bez ich wcześniejszej redukcji jest nie tylko nieekologiczne, często nieskuteczne, a także nieopłacalne z finansowego punktu widzenia. Dlatego przyjmuje się zasadę, że offsetować należy tylko te emisje, których redukcja jest niemożliwa, ponieważ pochodzą z procesów niezbędnych do działania przedsiębiorstwa. Na drodze do zrównoważonego rozwoju działalności najważniejsze są dwa pierwsze kroki: policzenie śladu węglowego i ustalenie strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

Coraz częściej zwraca się uwagę na brak gwarancji skuteczności projektów offsetowych. Zwłaszcza te realizowane w krajach rozwijających się nie spełniają oczekiwanych standardów ani nie przynoszą zamierzonych efektów środowiskowych. Wraz z rosnącą świadomością klimatyczną, rośnie też ryzyko utraty reputacji, związane z nieskutecznością offsetów.   

Jak podchodzić do offsetów?  

W pierwszej kolejności należy ograniczać emisje, również w łańcuchu wartości firmy, w celu zminimalizowania potrzeby kompensacji. Warto kierować się zasadą: UNIKAJ – REDUKUJ – KOMPENSUJ, czyli:  

1. Unikaj emisji, np. poprzez poprawę efektywności energetycznej, optymalizację transportu, współpracę z łańcuchem dostaw i wybór niskoemisyjnych produktów kosztem konwencjonalnych. 

2. Redukuj emisje m.in. poprzez przejście na odnawialne źródła energii czy elektryfikację floty.  

3. Kompensuj, jednak traktując je tylko jako działania dodatkowe do redukcji i unikania, najlepiej w carbon removal offsets.

Warto zmienić podejście do offsetów, traktując je jako ostateczność i działania dodatkowe, energię kierując na inwestowanie w nowe niskoemisyjne technologię, edukację wewnątrz organizacji czy branży oraz rzetelną komunikację dotyczącą redukcji emisji.  

Zdecydowanie lepiej jest inwestować w działania ograniczające emisje oraz rozwój nowych, niskoemisyjnych technologii niż w offsety.